W cieniu sław: Dzieci George Sand

Pobyt George Sand i Fryderyka Chopina w Nohant latem 1839 roku, mimo romantycznej aury otaczającej związek artystów, był również czasem naznaczonym obecnością i wpływem na tę relację dzieci pisarki: jedenastoletniej Solange i szesnastoletniego Maurycego. Ich rola, choć często pomijana w literackich narracjach, była istotna dla dynamiki życia w wiejskiej posiadłości i oddziaływała zarówno na samą George Sand, jak i na jej słynnego gościa.

Maurycy, jako starsze z dzieci, odgrywał rolę swoistego gospodarza Nohant. Interesował się rolnictwem i współzarządzał majątkiem, odciążając w ten sposób matkę. Jego praktyczny umysł i zamiłowanie do porządku kontrastowały z artystyczną, często chaotyczną naturą Sand. Relacje Maurycego z Chopinem były raczej powściągliwe. Młody człowiek, ceniący tradycyjne wartości, nie do końca rozumiał i akceptował ekscentrycznego kompozytora. Zdarzały się między nimi tarcia, wynikające z różnic charakterów i stylu życia. Można przypuszczać, że Maurycy postrzegał Chopina jako intruza, naruszającego spokój i ustalony porządek Nohant. Z kolei Solange – młodsza i bardziej żywiołowa, reagowała na obecność Chopina z większym entuzjazmem. Imponowała jej sława kompozytora i jego artystyczna wrażliwość. Dziewczynka, obdarzona talentem muzycznym, chętnie słuchała gry Chopina i prawdopodobnie pobierała od niego nieformalne lekcje. Relacja między Solange a Chopinem miała charakter serdeczny, wręcz ojcowsko-córkowy. Kompozytor, daleki od założenia własnej rodziny, znajdował w towarzystwie dziewczynki ojcowskie spełnienie i namiastkę domowego ciepła. Z drugiej strony, bliska relacja Solange z Chopinem stawała się źródłem konfliktów z matką. George Sand, zaborcza i zazdrosna o swoje dzieci, niekiedy postrzegała ich przywiązanie do kompozytora jako zagrożenie dla własnej pozycji.

Obecność dzieci w Nohant wpływała również na pracę twórczą George Sand i Chopina. Z jednej strony, życie rodzinne mogło być uciążliwe i rozpraszające. Z drugiej, kontakt z dziećmi, obserwacja ich zachowań i relacji, mogły stanowić inspirację dla twórczości pisarki. Domowe koncerty Chopina, słuchane przez Solange i Maurycego, tworzyły niepowtarzalną atmosferę, która z pewnością odcisnęła się na obojgu artystach.

Tak więc, w moim przekonaniu, rola Solange i Maurycego podczas pobytu George Sand i Chopina w Nohant była znacznie bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Ich obecność wprowadzała element realizmu do romantycznej idylli, ukształtowała dynamikę wzajemnych relacji i w pośredni sposób wpłynęła na proces twórczy obojga artystów. Dlatego, obserwując ten okres w życiu Sand i Chopina, jako „kronikarz” nie mogłem pominąć wpływu, jaki wywarły na nich dzieci wielkiej pisarki w swojej zapowiedzianej powieści „Ich pierwsze lato w Nohant”… Wkrótce zaprezentuję Wam wstępny z niej fragment.

Lista