Z nierozczesanych myśli

 1. Gdy mowa o moralności, nie jest potrzebna religia. Ponieważ jeśli potrafimy odróżnić dobro od zła, to jedyne czego nam brakuje, to wrażliwości. Nie religii.
 2. „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż…” swe upiory mają: Utopce, rusałki, ogniki, południce, borowi, wilkołaki, wampiry, strzygi, czarty, płanetnicy, latawce, domowi, ubożęta, zmory, upiory, licho i inne demony rodem z pogańskich wierzeń naszych pra-pra-przodków Słowian.
  Zdecydowanie możemy być z nich dumni! Straszą nas (przebrani za polityków) do dziś.
 3. Gdy kochasz, co masz, to masz wszystko, co ci jest niezbędne.
 4. Dziś jest najpiękniejszy dzień naszego życia, ponieważ wczoraj już nie istnieje, a jutro być może nie nadejdzie nigdy. Przeszłość dusi nas lamentami i wyrzutami sumienia, przyszłość omamia iluzjami. Doceńmy piękno wschodzącego słońca, radujmy się widokiem jego zachodu. Powstrzymajmy się od mówienia: „jest już za późno” albo „jeszcze za wcześnie”. Szczęście jest w chwili, która rozgrywa się teraz.
 5. Nie reklamuje się zaufania. Zaufanie się zdobywa.
 6. W armii austriackiej było stanowisko urzędowego idioty. Każdy rozkaz zanim nabierał mocy obowiązującej był przekładany pod ocenę tegoż. Negatywna opinia „idioty” wstrzymywała bieg rozkazu. Pozytywna – była ostatecznym zatwierdzeniem. („Skoro idiota zrozumiał – zrozumie każdy”). Szkoda, ze brak takiego stanowiska u dzisiejszego, polskiego ustawodawcy…
 7. Cherchez la femme!! – jeśli nie znacie przyczyny, szukajcie kobiety (jak mówi powiedzenie)
 8. Gdy ktoś ci mówi: „Tylko powiedz szczerze” – z przerażeniem uświadamiasz sobie, jak wiele przyjdzie ci teraz kluczyć”
 9. Jeśli ktoś żałuje motylków, niech nie zapala ognia po nocach.
 10. Wyszukiwarka Google jest jak mimowolna próba naśladowania Uniwersalnego Umysłu: ileż w niej śmiesznych, ludzkich problemów, ileż w niej ciekawych, niespodziewanych odpowiedzi…
 11. W matematyce: 1 +1 = 2. Ale w życiu, jeden kot + jedna mysz = jeden kot. Czyż życie nie bywa irracjonalne?
 12. Prawda jest jak posiłek. Każdy dobiera ją wedle własnego smaku.
 13. Moralność – wynalazek ludzkiego rozumu. Taki sam, jak algebra… Nie każdy rozumie algebrę.
 14. Ziemia ciągle się obraca. Ogromne płyty kontynentalne poruszają się, zderzają. Powstają trzęsienia ziemi. Cierpią narody, miasta się burzą, ludzie giną.Czy gdyby nie byłoby ludzi na Ziemi – nie byłoby zła?
 15. Kobieta jest jak skrzypce – cudownie zagra tylko w rękach utalentowanego muzyka, kobieta jest jak kwiat – w pełni rozkwitnie tylko przy troskliwym ogrodniku, kobieta jest jak piękna rzeźba – może ją ulepić tylko wrażliwy rzeźbiarz, i wreszcie kobieta jest jak rzeka – może połączyć się tylko z prawdziwym oceanem.
 16. Ci, którzy jawili się nam jako Bogowie nie byliby w stanie nami kontrolować, gdybyśmy zdołali uchronić nasze uprawnienia. Wykorzystując swą przewagę podjęli biogenetyczny eksperyment i wdrożyli proces, który został nazwany  grzecho-destruktorem: rasę ludzką stłamsili niewiedzą. Od tego czasu poddają nas nieustannym eksperymentom. W imię ich własnych potrzeb i przekonań.
 17. Wiara powinna pomagać człowiekowi żyć, nie zaś brać go na zakładnika.
 18. W cyrku klauni wykrzywiają twarze, a zwierzęta – udręczaniem przymuszane są do posłuszeństwa. Ich skoki i grymasy dobrze znane są tym, co służyli w wojsku. Nie jest im do śmiechu.
 19. Słabością ludzkiego rozumu jest zarozumiała chęć do udzielania odpowiedzi na wszelkie pytania. Jeśli odpowiedź wykracza poza empiryczne granice – posiłkuje się wiarą lub domniemaniem.
  Wymyślamy coraz bardziej ambitne i piękne teorie – bo tchórzostwo rozumu nie potrafi z pokorą przyznać się do porażek. Jedną z takich porażek byłaby zgoda na przekonanie, że nigdy nie dowiemy się, czy w ogóle istnieje jakieś „przed” i jakieś „po”
 20. Największa głupota: robić to samo i liczyć na inny rezultat.
 21. Nie rozumiem, jak można całe życie kochać jednego mężczyznę? Przecież oni tyle nie żyją!

Inne, zapożyczone:

 • Cokolwiek mówił, była to najczystsza ortodoksja, najczystszy angsoc. Wpatrzony w bezoką twarz z poruszającą się gwałtownie szczęką, Winston miał dziwne uczucie, że obserwuje nie człowieka, lecz kukłę. Mówił nie mózg mężczyzny, tylko jego krtań. Wydobywające się z niej dźwięki składały się ze słów, ale nie tworzyły prawdziwej mowy; był to bezmyślny hałas, zupełnie jak kwakanie kaczki. (George Orwell, Rok 1984)
 • Czasami kobieta jest jak zimne, ale ładne lustro i podobnie jak lustro potrafi inteligentnie milczeć. Ma powodzenie u mężczyzn – widzą w niej siebie, odbija co w każdym najlepsze i najładniejsze. Przychodzi jednak chwila, gdy lustro odwraca się na drugą stronę. Wtedy okazuje się, że tam nie ma nic. (Tomasz Jastrun – Gra wstępna)
 • Miłość jest wtedy, gdy nie interesuje nas skąd wieje wiatr (Honore de Balzac)
 • Nie uda Ci się przepłynąć oceanu dopóki nie zdobędziesz odwagi, by stracić z oczu widok lądu. (Krzysztof Kolumb)
 • Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet wtedy, gdy jesteś smutny, bo nigdy nie wiesz, kto może zakochać się w Twoim uśmiechu. (Gabriel Garcia Marquez)
 • Dalekowschodnia mądrość powiada, że „kiedy mędrzec wskazuje Księżyc, idioci patrzą na palec”. Język to właśnie palec, który wskazuje na Księżyc. (Olga Tokarczuk)
 • Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi (Przeminęło z wiatrem – Rhett Butler do swej żony)
 • Życie jest jak pudełko czekoladek. NIgdy nie wiesz, co ci się trafi. (Słowa te wypowiada Forrest Gump grany przez Toma Hanksa w filmie „Forrest Gump”).
 • Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd. (Albert Einstein).
 • Nie spotkałem w życiu nikogo, kto by stracił wiarę po przeczytaniu Marksa lub Lenina, ale spotkałem wielu takich, którzy ją utracili po spotkaniu ze swoim proboszczem. (ks. Józef Tischner)
 • Nie ma rzeczywistości samej w sobie, są tylko obrazy widziane z różnych perspektyw (Albert Einstein)
 • Nic tak nie rozwija inteligencji, jak podróże (Emil Zola)
 • Raz się skurwisz, kurwą na całe życie pozostaniesz (J. Piłsudski)
 • Nocą myśli mają nieprzyjemny zwyczaj zrywania się ze smyczy (Stefan King)
 • Są książki, których grzbiety i okładki stanowią najlepszą ich część (Charles Dickens),
 • Nie wystarczy samo życie… Trzeba mieć jeszcze słońce, wolność i mały kwiatek (Andersen)
 • myszy były dumne niesłychanie,
  Że je kocur zaprosił do siebie na śniadanie.
  Jakoż było śniadanie; kocur dwakroć mlasnął,
  Zjadł obie, ziewnął, pierdnął i z powrotem zasnął…” (A.Waligórski)
 • Czy z nami czy bez nas – to noce i dnie jednakowo się toczą. (Dąbrowska)
 • Przeżywamy echo… a nie mamy czasu przeżyć samego dźwięku.
 • Kobiety nie zmienisz… ale możesz zmienić kobietę… ale to i tak niczego nie zmieni (Poniedzielski)
 • Moim zdaniem lepiej udawać głupszą. Po pierwsze, jeśli można udawać głupszą, niż się jest, to znaczy, że nie jest się tak całkiem głupią (Czubaszek)
 • Jeśli oceniałoby się rybę pod względem umiejętności wspinania się na drzewo, to przez całe życie trwałaby w  przeświadczeniu, że jest głupia (Albert Einstein)
 • Nigdy nie należy sprawdzać głębokości wody obiema nogami (Warren Buffet)
 •  Szczerość, to drogi dar. Nie oczekuj go od tanich ludzi.
 • Pełna pasji i namiętności kobieta jest warta chaosu.
 • „Powinieneś wiedzieć że, jeśli kogoś kochasz za jego urodę, to nie jest miłość, ale pożądanie. Jeśli kochasz kogoś za jego inteligencję, to nie jest miłość, lecz podziw. Jeśli kochasz kogoś dla jego majątku, to nie miłość, ale zainteresowanie. Jeśli kogoś kochasz i nie wiesz dlaczego – to jest Prawdziwa Miłość.
 • W końcu znajdujesz osobę z którą możesz wszystko. Z którą uwielbiasz wszystko, począwszy od robienia kanapek poprzez rozmawianie, skończywszy na uprawianiu miłości. Osobę przy której nawet najbardziej prymitywna czynność jak spacer w deszczu potrafi być czymś niezwykłym, czymś niecodziennym. Każdy z nas czeka na osobę, dzięki której poranne wstawanie z łóżka będzie miało sens. Kiedy już ją znajdziemy, nie pozwólmy sobie jej odebrać. Szarpmy się z losem, walczymy z przeznaczeniem, ale nie pozwólmy pozbawić się szczęścia.
 • Ludzie stają się coraz głupsi. Mamy do dyspozycji tę niesamowitą technologię, mimo to komputery zostały zamienione w maszyny do masturbacji. Internet miał nas uwolnić, zjednoczyć, ale tak naprawdę, dał nam stały dostęp do dziecięcej pornografii. Ludzie przestali pisać. Zamiast tego blogują. Zamiast mówić – piszą esemesy. Bez interpunkcji, bez gramatyki, używając skrótowców typu „LOL” i „LMFO”. Dla mnie jest to grupa głupich ludzi, którzy pseudokomunikują się z innymi głupcami w języku przypominającym bardziej język jaskiniowców niż ten, którym mówili królowie. (Hank Moody)
 • Chcę cię zaczarować. Kochać się z tobą tak, jakbym cię miał ochronić i wyleczyć. Wdmuchać ci do ust wieczność. Wiesz, to jest to coś w seksie z czego zdaje sobie sprawę może jedna setna procenta osób – to jest tak, że chcę cię mieć, chcę, żebyś miała mnie i chcę, żebyśmy byli wspólnie święci – jakby ktoś zlutował nas w jeden stop. (Jakub Żulczyk, Zrób mi jakąś krzywdę /carnivaldaze)
 • ’Zalotność jest pachnąca i różowa, a mądrość żółta i sucha. Wolałabym, by mnie Mickiewicz chciał całować, niż gdyby mnie chciał słuchać..” (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska)
 • Od­kryłem, że całkiem dobrą stra­tegią, gdy ktoś py­ta mnie, czy jes­tem ateistą, jest uświado­mić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wie­rzy w Zeusa, Apol­lo­na, Amo­na Ra, Mitrę, Baala, Tho­ra, Wo­tana, Złote­go Ciel­ca ani w La­tające­go Pot­wo­ra Spaghet­ti. Ja po pros­tu poszedłem o jed­ne­go Bo­ga dalej.  (Richard Dawkins)
 • Biedne, nieszczęśliwe, mądre kobiety. Żal mi Was, bo prawie zawsze giniecie przez głupców. (Marek Hłasko)
 • “Nieszczęściem dowiódł, że wśród ludzi tłumu
  Największe klęski płyną z nierozumu” (Antygona Sofoklesa)
 • „Pij tam, gdzie pije koń. Koń zepsutej wody nie będzie pił nigdy. Pościel zaścielaj tam, gdzie kładzie się kotka. Jedz owoc, który je robak. Spokojnie bierz grzyby, na które siada meszka. Sadź drzewo tam, gdzie ryje się kret. Dom stawiaj na tym miejscu, gdzie wygrzewa się żmija. Studnie kop tam, gdzie w upał gnieżdżą się ptaki. Kładź się i wstawaj z kurami, a złote „ziarno” dnia będzie Twoje. Jedz więcej zielonego, a będziesz miał mocne nogi i serce wytrwałe, jak u zwierza. Częściej pływaj, a będziesz czuł się na ziemi, jak ryba w wodzie. Częściej patrz w niebo, a nie pod nogi, i myśli Twoje będą jasne i lekkie. Więcej milcz niż gadaj, a w duszy Twojej zapanuje cisza, i duch będzie pokojowy i spokojny.” (Św. Serafin Sarowski)
 • Poranny deszcz, płacz panny młodej i taniec starej baby nie trwają długo
 • Jam częścią tej siłyktóra wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni (Goethe)

 „O mnie”

7 odpowiedzi na Z nierozczesanych myśli

 1. ANETA pisze:

  No nie wiem, czy 1 kot plus 1 mysz= 1 kot…, bo..jeśli mysz okaże się tą myszą, co..ryknęła…biada kotu…:)

 2. ANETA pisze:

  Nie, nie..Moralność nie jest „”wynalazkiem ludzkiego rozumu””….Mamy ją zakodowaną…wszczepioną..i nawet najdziksi ludzie…posiadają poczucie dobra i zła…i dlatego jest tożsama z sumieniem..Ktoś ukuł taką sentencję: ”Sumienie jest myśleniem Boga””..Bóg „’ubrał”’ moralność w Dekalog…Przypomina nam on o tym , że jesteśmy niedoskonali i potrzebujemy przewodnictwa..Kant , z kolei, zasłynąl z przepięknego aforyzmu, złotej myśli: „'[…] Niebo gwiażdziste nade mną..Prawo moralne we mnie””…To od „’nieba gwiaździstego”’ otrzymaliśmy „’prawo moralne””..Oczywiście to kwestia wiary..ale „”wiara nie jest rzeczą wszystkich”..[apostoł Paweł];

 3. ANETA pisze:

  Ja, akurat, algebrę ..rozumiałam..:)

 4. ANETA pisze:

  Wiara oparta na radach zasadach a nie na emocjach pomaga żyć…i wychodzi nam na dobre…

 5. Aneta Marciniak pisze:

  P.S. Do punktu 6-ego…Warto byłoby odpowiedziec na pytanie, skąd się wzięło zło na Ziemi …i kto lub co za nie odpowiada…Na pewno nie Ten, który nas i ją stworzył , Odpowiedź znajduje się w Biblii i absolutnie nie można jej interpretować jako mit, bajkę, legendę…, a niestety tak zwana ”wyższa krytyka”’ ”’tak”’ podchodzi do tego tematu , choć kontrargumentów by nie zabrakło w tej materii, aby obalić jej rzekome dowody, oparte na niepewnych przesłankach . Najkrócej ujmując zło jest wynikem wrodzonej niedoskonałości człowieka-”’grzechu, czyli skłonności do zła . Taka konkluzja sklania do postawienia pytania, dlaczego rodzimy sie z tą jakby skazą , piętnem ”grzechu”’-niedoskonałości? I znów odpowiedzi na to pytanie udziela Biblia-Słowo Prawdy…:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *