DESIDERATA

„Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj jaki pokój może być w ciszy.

Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od Ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami.

Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech Ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.

Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla Ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla Ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.
Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz, i jakiekolwiek są Twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny.

Bądź w nim uważny i staraj się być w nim szczęśliwym.”

 

Max Ehrmann – 1927 r.

(Przez lata uznawano, że Tekst znaleziony został w starym kościele w Baltimore, przypisując mu datę powstania: rok 1692.)

 

Drodzy Czytelnicy,

Od ostatniej Wielkiejnocy do dziś – algorytm niniejszej Witryny odnotował ponad 300 tysięcy odwiedzin dla poszczególnych podstron razem. To niewiele, jak na statystyki internetowych witryn, ale dla mnie – amatora, świadomie niepromującego swej publicystyki prawie nigdzie – to liczba, dosłownie, przeogromna! Dziękuję więc wszystkim za odwiedzanie mojej strony, dziękuję za Waszą cierpliwość, ciekawość, życzliwość i za  Wasze komentarze… Mam nadzieję, że czas spędzany na lekturze mych publikacji nie był do reszty dla Was czasem straconym. Obiecując Wam, że Witryna nadal będzie żyła swym publicystycznym rytmem – zapraszam do jej odwiedzin przez kolejny Rok!

Drodzy moi,

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiejnocy wraz z przesłaniem Desideraty przyjmijcie moje życzenia, aby te Święta były źródłem wzbogacenia duchowego i umocnienia dającego radość, pokój i nadzieję.

Janusz Niżyński

print

  1. Spokojnych, pogodnych, przepełnionych nadzieją i radością Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
    w dyngusa dużo wody dla zdrowia i urody,
    szczęścia, miłości, wiosny w sercu
    a także dalszych wspaniałych publikacji na tej Witrynie
    życzy Ci Januszu Twoja agentka z rodzinką! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *