Dwa tomiki

Pewien człowiek miał dużo książek. A wśród nich – dwie ulubione: dwa tomiki bajek. Obie książeczki stały obok siebie na półeczce i bardzo się wzajemnie lubiły. Za dnia – wimages milczeniu przyglądały się człowiekowi i jego rodzinie, nocą – cichutko do siebie szeptały. Było im ze sobą bardzo dobrze.

Ale pewnego razu człowiek zdjął z półki pierwszy tomik, aby go przeczytać jeszcze raz. Wziął go ze sobą do parku, a gdy wieczorem wracał do domu, najzwyczajniej zapomniał o tomiku i zostawił go na ławce. Cóż z tego, że pobiegł odszukać go następnego dnia, ale książeczki już nie było. Wróciwszy więc do domu bardzo się zasępił i pomyślał:

– Co mi po drugim tomiku, jeśli już nie mam pierwszego?

Człowiek wziął do ręki drugi tomik, aby go wyrzucić, a następnie odkupić w komplecie oba tomiki, ale zrobiło mu się żal jego ulubionej książeczki z bajkami i odłożył ją na miejsce.

Od tego czasu drugi tomik gorzko płakał nocą i tęsknił za przyjacielem.

Po jakimś czasie człowiek zaszedł jednak do księgarni i kupił oba tomiki w komplecie.

– Ale po co mi teraz dwa drugie? – pomyślał, i po drodze pozbył się drugiego.

Przybywszy do mieszkania postawił nowy pierwszy tomik obok starego drugiego, a z tego, w jaki sposób rozwiązał swój problem bardzo był zadowolony.

Ale teraz nocami w mieszkaniu płakały oba tomiki. Drugi-stary tęsknił za zagubionym przyjacielem, pierwszy-nowy opłakiwał drugiego-nowego, którego człowiek bezdusznie wyrzucił. Oba tomiki nie mogąc siebie pokochać wzajemnie szybko pożółkły i postrzępiły się.

A człowiek i tak niczego nie zrozumiał. Zniechęcony czytaniem podniszczonych tomików – na ich miejsce zakupił dwie kolejne książeczki z bajkami. Innego autora.

 

Lista Bajek dla dzieci – tomik 2

Jedna odpowiedź do Dwa tomiki

  1. Pingback: Nowości Witryny | Janusz Niżyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *